Metal Blade

Форум за ножове, хладни оръжия, сечива и мултитулове
Дата и час: Сря Окт 22, 2014 2:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Заточване на D2
МнениеПубликувано на: Пон Апр 30, 2012 9:05 pm 
разучаващ
Аватар

Звяра написа:
zlatolin написа:
Очаквам да ми пристигне поръчаната ножка с острие от D2 и като чета се хващам за главата с какво ще го точа :D
Разбира се ще опитам в началото с точилото ми на Лански , а после с паста ГОИ и каиша, пък да видим какво ще стане ...

Оказа се че Д2 на Еnzo не е никаква философия за точене - на водния камък 1000/3000 после стропинг паста и става бръснач. Вече на два пъти се налага да го правя, защото при тва шибано сканди скосяване при сечене все едно се рони острието и за да го направя пак мазно се налагаше да го минавам през процедурата. Честно казано трудността на точене на Д2 поне в конкретния нож с конкретното скосяване е силно преувеличена. Дори бих заявил съвсем отговорно, че АТС-34, ВГ-10, СМ-154, СРМ-154 се точат доста по-трудно. Скандито на нула не е подходящо скосяване за Д2 - режe като лудо, но при сечене на твърди дървета се получават микроотчупвания. Ще ми се да пробвам варианта Баджър с конвекса, още повече, че в момента в Брисата е на промоция - https://www.brisa.fi/portal/index.php?o ... ts_id=1079 ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Заточване на D2
МнениеПубликувано на: Пон Апр 30, 2012 9:06 pm 
Администратор
Аватар

Любим нож: SOG Pentagon
Bradley написа:
След около 2 часа и половина заигравки с бушкемпа изводите са:

Конвекс режещ ръб оставен на шкурка 600/800 + 2/3 движения на каиш с ДМТ 1 миркон или 4/5 движения на каиш с паста ГОЙ - доста приличен резултат - реже вестник с лекота, бръсне, но не реже добре намачкана салфетка - общо взето компромисен вариант за прилично представяне откъм режещи качества и запазване на острота + сравнително устойчив като за Д2 режещ ръб...

Плосък режещ ръб ДМТ файн грит 600/25 микрона + ДМТ екстра файн грит 1200/9 миркона с 2/3 движения на каиш с ДМТ паста 1 миркон - важи казаното горе, но вече реже намачкана салфетка сравнително лесно и агресивно....

Плосък режещ ръб ДМТ файн грит 600/25 микрона 2/3 движения на каиш с ДМТ паста 1 миркон и 4/5 на чист леко рошав каиш - важи казаното горе, но вече реже намачкана салфетка много агресивно, бръсне с отскок космаляка по предмишницата, но много лесно се оставя някой малък участък с необран косъм най-често към върха или на коремчето :evil: :evil: :evil: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :twisted: ....

оставих го заточен по този начин

За да реже както от завода поне аз не мога да го докарам - явно идва наточен с т.нар мирко серетация - гриндер с гри4 на шкурката 400 да речем и после някакъв много фин абразив за отнемане на косъма - примерно були с кристалона и елмазена паста би постигнал по-добри резултати :roll:

Затвърди ми се мнението, че Д2 е най-капризната и неприятна откъм точене за МЕН стомана - доколкото зависи от мен тоя нож е последният от Д2, който ще доча за много време напред :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

За Д2 на Knives of Alaska - много приятно закалена ДМТ-то си я яде макар и малко по-бавно от други стомани, изкарва добър косъм, но лично аз го обрах малко трудно ... нищо общо с Д2-то на Нитрострайкъра от Бенчмейд на Жоро-Тора - онуй ни щА да го точа никогаш :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:

Не знам колегата с какви точила разполага, но една плочка ДМТ Корс/файн или http://knivesworld.net/index.php?page=s ... 25&lang=en + каиш и паста го оправя за тоя нож без проблеми...

Image
Image
Image
Image
Image

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Апр 30, 2012 9:06 pm 
Администратор
Аватар

zoso написа:
Bradley написа:
...
Плосък режещ ръб ДМТ файн грит 600/25 микрона + ДМТ екстра файн грит 1200/9 миркона с 2/3 движения на каиш с ДМТ паста 1 миркон - важи казаното горе, но вече реже намачкана салфетка сравнително лесно и агресивно....

Плосък режещ ръб ДМТ файн грит 600/25 микрона 2/3 движения на каиш с ДМТ паста 1 миркон и 4/5 на чист леко рошав каиш - важи казаното горе, но вече реже намачкана салфетка агресивно, бръсне с отскок космаляка по предмишницата :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :twisted: ....
...

Чакахме отзивите със затаен дъх :D
Bradley, друже, нещо няма логика. Кажи ми правилно ли съм те разбрал?

DMT 600 -> DMT 1200 -> stropping DMT 1um -> реже намачкана салфетка сравнително агресивно
от друга страна
DMT 600 -> stropping DMT 1um -> stropping clean -> реже намачкана салфетка агресивно и без забележки.

Излиза, че DMT 1200 е излишно :?:
В крайна сметка D2 е инструментална стомана и не се различава кой знае колко от нашите У10, У12А и У13А или от руската Х12МФ. Като изключим руската, останалите са ми минали през ръцете. По принцип инструменталките са леко серт за точене на ръка, щото има и малко Ванадий в тях.

Отделно от опита, ако ми позволите нека да споделя знанията си и за "рошавия" каиш :D. От едно време насам се бръсна само с бръсначи и се разчетох доста по чуждоземските форуми. Говоря конкретно за straightrazorplace.com. Там спецовете твърдят, че чистата кожа не е абразивна и не обира косъм :?: :?: :?: . Целта на чистия каиш е да изправи и подравни режещия ръб. Т.е. ако има косъм, каиш без паста няма да го махне, а ще го изправи и косъма ще стане част от острието. От там се научих, когато мина ножа който съм точил на "последната спирка" (каиш с паста) след това да му мина леекинко острието през дървено трупче, или от ръба на масата за да съм сигурен, че ако е имало косъм вече съм го махнал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Апр 30, 2012 9:07 pm 
Администратор
Аватар

bully написа:
Bradley написа:
НЕ съм си направих горе труда да спомена останалите три цикъла:

шкурки 600/800/1000/1500/2000/2500 + каиш с ГОЙ е силно противопоказен :lol: :lol: :lol:

след ДМТ файн и след ДМТ екстра файн каиш с ГОЙ ако се заплеснеш с повторенията става МАЗАЛО - резе хартия лесно, ама намачкана салфетка само я мачка...

интересно ми е как идва нов ножа от завода, т.е. с какъв грит колан е бил гриндера и после дозаточван ли е на нещо :roll:
[/color]

В крайна сметка не разбрах дали съм бил прав или не :?: :roll: Не мога да се съглася с колегата, че "D2 е инструментална стомана и не се различава кой знае колко от нашите У10, У12А и У13А" Съвсем друго е усещането при точене на нож от D-2 на 60-61 единици примерно и точенето на някоя от гореспоменатите, въпреки че и те са инструментални. ;) Никъде не съм писал, че чистата кожа без паста е за обиране на косъм, ;) точно обратно съм написал, че съм го ползвал като средство против н.нар "замазване" :!: ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 01, 2012 11:00 pm 
разучаващ
Аватар

Любим нож: Alaskan Guide 110
Заточване на D2

Звяра
Четох в някакъв форум, че D2 се точи най - добре на диамантени точила ДМТ с грит 400. Това ли е единствения вариант за ръчно точене или има и други, които показват добри резултати?

alexander80
ДМТ 400/600 или едра шкурка за конвексните.

Звяра
А стропинг на D2 прави ли се по принцип, че ми стана интересно - изкарва ли косъм, който да се обира?

heykel_nikolov
Не знам,но наскоро точих Д2 на ЕнЗото от Брисата!Бях го чукнал тук там,докато му поставям дръжката!Как се заточи това чудо......Мале Мале.....Минах го накрая за да му обера косъма на полир-четката с полирпаста на машината!Много агресивно стана!Впрочем онзи ден дойде собственика му и каза,че на някакъв лов цепил доста големи цепеници и поради перфектната му геометрия се справил чудесно и почти без поражения!При условие твърдоста на този модел е по каталог 60-61 Рокуела!Само където накрая недогледъл и се ус..л...и го праснал в цемента,та пак трябвало да се наточи.....!!!
ЕнЗото от тази стомана е много добре направен ;) ;) Този модел изкара малък косъм,но нали аз не точа по този начин:)

bully
Всяка стомана изкарва "косъм" ако се точи като хората. И ZDP-189 и S 90 V без значение, лично пробвано от мен. Едни имат по малък и по лесен за обиране, други по изразен и доста по труден за обиране. А има една трета категория с на която косъмът се гъне наляво и дясно и докато го оправиш ако изобщо успееш ти се е...а мамата. :D На D-2 може да е се прави стропинг като на всяка нормална стомана, но не трябва да се прекалява.

zlatolin
Очаквам да ми пристигне поръчаната ножка с острие от D2 и като чета се хващам за главата с какво ще го точа :D
Разбира се ще опитам в началото с точилото ми на Лански , а после с паста ГОИ и каиша, пък да видим какво ще стане ...

Звяра
Оказа се че Д2 на Еnzo не е никаква философия за точене - на водния камък 1000/3000 после стропинг паста и става бръснач. Вече на два пъти се налага да го правя, защото при тва шибано сканди скосяване при сечене все едно се рони острието и за да го направя пак мазно се налагаше да го минавам през процедурата. Честно казано трудността на точене на Д2 поне в конкретния нож с конкретното скосяване е силно преувеличена. Дори бих заявил съвсем отговорно, че АТС-34, ВГ-10, СМ-154, СРМ-154 се точат доста по-трудно. Скандито на нула не е подходящо скосяване за Д2 - режe като лудо, но при сечене на твърди дървета се получават микроотчупвания. Ще ми се да пробвам варианта Баджър с конвекса, още повече, че в момента в Брисата е на промоция - https://www.brisa.fi/portal/index.php?o ... ts_id=1079 ;)

Bradley
твоя сканди на нула ли е или има второ скосяване на 30/40 градуса, кото в блейдфорумите всеки казва решава проблема с нащърбването, но влошава режещите качества ... според мен тоя нож е за рязане и дялане - за цепене и сечене знам че си имаш др зверове ;) :beer2:

bully
Айде сега, сканди скосяването било шибано, аз като сеча и то ярмаската с Томито на бай ти Юка що нищо не му се рони ? ;) Точно благодарение на него точиш лесно този нож аз пък ще ти кажа, питай ХН как се точи Д-2 с флет и 45 -50 градуса секъндъри едж и то на машина. Мале мила. :!: Че не е подходящо за тази стомана на тази твърдост ако ще се сече с ножа е съвсем друг въпрос ама това не е кусур на скосяването.

Звяра
Току що правих стропинг на Д2 със ГОИ за да определя за себе си има ли смисъл от това упражнеите при таз стомана. Нож Енцо кампър с вторичен скос около 35 градуса. Оказа се че стропинга си върви и при тази стомана след минаване на воден камък нанива 1000/3000. Ножа се заточи до степен да бръсне, но го търках около 5 минути. Исках да видя ще се замаже ли при по силно натискане, но такова не забелязах. ;) Продължих с нормален натиск превминаващ към съвсем лек и резултата определено ми хареса. :) Жалко само че все не ми се отдава случай да вкарам в сериозна работа с много рязане тоя нож та да видя как ще се представи като износоустойчивост Д2-то.

bully
Коце, не се притеснявай не съм го възприел изобщо като упрек. :D Просто коментираме кое е по подходящото заточване за този вид стомана, а аз съм пробвал и по единия и по другия начин и затова си изразих впечатленията. Между другото от пастите, единствената от тези които съм пробвал добър резултат на дозиерска D-2 дава бялата на БРКТ върху ленен каиш, не го замазва, а му връща агресивността. А за работните качества на Бушкемпа съм напълно съгласен, струва си да го има човек и да го ползва без много много жалене. :D

Bradley
След около 2 часа и половина заигравки с бушкемпа изводите са:

Конвекс режещ ръб оставен на шкурка 600/800 + 2/3 движения на каиш с ДМТ 1 миркон или 4/5 движения на каиш с паста ГОЙ - доста приличен резултат - реже вестник с лекота, бръсне, но не реже добре намачкана салфетка - общо взето компромисен вариант за прилично представяне откъм режещи качества и запазване на острота + сравнително устойчив като за Д2 режещ ръб...

Плосък режещ ръб ДМТ файн грит 600/25 микрона 2/3 движения на каиш с ДМТ паста 1 миркон и 4/5 на чист леко рошав каиш - важи казаното горе, но вече реже намачкана салфетка много агресивно, бръсне с отскок космаляка по предмишницата, но много лесно се оставя някой малък участък с необран косъм най-често към върха или на коремчето :evil: :evil: :evil: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :twisted: ....

оставих го заточен по този начин

За да реже както от завода поне аз не мога да го докарам - явно идва наточен с т.нар мирко серетация - гриндер с гри4 на шкурката 400 да речем и после някакъв много фин абразив за отнемане на косъма - примерно були с кристалона и елмазена паста би постигнал по-добри резултати :roll:

Затвърди ми се мнението, че Д2 е най-капризната и неприятна откъм точене за МЕН стомана - доколкото зависи от мен тоя нож е последният от Д2, който ще доча за много време напред :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

За Д2 на Knives of Alaska - много приятно закалена ДМТ-то си я яде макар и малко по-бавно от други стомани, изкарва добър косъм, но лично аз го обрах малко трудно ... нищо общо с Д2-то на Нитрострайкъра от Бенчмейд на Жоро-Тора - онуй ни щА да го точа никогаш :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:

Не знам колегата с какви точила разполага, но една плочка ДМТ Корс/файн или http://knivesworld.net/index.php?page=s ... 25&lang=en + каиш и паста го оправя за тоя нож без проблеми...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

zoso
Чакахме отзивите със затаен дъх :D
Bradley, друже, нещо няма логика. Кажи ми правилно ли съм те разбрал?

DMT 600 -> DMT 1200 -> stropping DMT 1um -> реже намачкана салфетка сравнително агресивно
от друга страна
DMT 600 -> stropping DMT 1um -> stropping clean -> реже намачкана салфетка агресивно и без забележки.

Излиза, че DMT 1200 е излишно :?:
В крайна сметка D2 е инструментална стомана и не се различава кой знае колко от нашите У10, У12А и У13А или от руската Х12МФ. Като изключим руската, останалите са ми минали през ръцете. По принцип инструменталките са леко серт за точене на ръка, щото има и малко Ванадий в тях.

Отделно от опита, ако ми позволите нека да споделя знанията си и за "рошавия" каиш :D. От едно време насам се бръсна само с бръсначи и се разчетох доста по чуждоземските форуми. Говоря конкретно за straightrazorplace.com. Там спецовете твърдят, че чистата кожа не е абразивна и не обира косъм :?: :?: :?: . Целта на чистия каиш е да изправи и подравни режещия ръб. Т.е. ако има косъм, каиш без паста няма да го махне, а ще го изправи и косъма ще стане част от острието. От там се научих, когато мина ножа който съм точил на "последната спирка" (каиш с паста) след това да му мина леекинко острието през дървено трупче, или от ръба на масата за да съм сигурен, че ако е имало косъм вече съм го махнал.

Bradley
Според мен 1200 грит е неподходящ / както и всякакви шкурки над 800 / за Д2

За тая стомана само груби абразиви - както съм написал - двойна плочка корс/файн е добър вариант ИМХО :!:

после частта с рошавия каиш я пропуснах, защото бях оставил много лек косъм към върха и реших да повторя отново на файн, но по-внимателно и после само каиша с пастата ;)

оправих си пърия пост с почервенени "сравнително" и "много" :mrgreen: за да е по-ясно

zoso
По-нагоре някой спомена, че нож от стомана D2 мноого зависи от кой производител е и кой как ? е правил ТО. Явно и това има огромно значение. Самият ти казваш, че това D2 няма нищо общо с D2-то на Benchmade Nitrous Stryker. И все пак DMT 1.2k се явява междинно между DMT 600 и каиш с паста. Имам у нас един нож от У10А. Ше взема довечера да го сложа на диамантите да го преслушам пак.

Bradley

НЕ съм си направих горе труда да спомена останалите три цикъла:

шкурки 600/800/1000/1500/2000/2500 + каиш с ГОЙ е силно противопоказен :lol: :lol: :lol:

след ДМТ файн и след ДМТ екстра файн каиш с ГОЙ ако се заплеснеш с повторенията става МАЗАЛО - резе хартия лесно, ама намачкана салфетка само я мачка...

интересно ми е как идва нов ножа от завода, т.е. с какъв грит колан е бил гриндера и после дозаточван ли е на нещо :roll:

Като цяло не съм изненадан от резултатите, но е хубаво пак да я има информацията за D2, защото от нея се правят доста читави ножове :twisted:

bully
В крайна сметка не разбрах дали съм бил прав или не :?: :roll: Не мога да се съглася с колегата, че "D2 е инструментална стомана и не се различава кой знае колко от нашите У10, У12А и У13А" Съвсем друго е усещането при точене на нож от D-2 на 60-61 единици примерно и точенето на някоя от гореспоменатите, въпреки че и те са инструментални. ;) Никъде не съм писал, че чистата кожа без паста е за обиране на косъм, ;) точно обратно съм написал, че съм го ползвал като средство против н.нар "замазване" :!: ;)

Bradley
були ако трябва да обобщя - най-агресивно заточване беше налице след ДМТ файн и стропинг - няколко движения, в/у каиш с ДМТ паста 1 микрон... всичко друго, пробвано от мен, даваше незадоволителни или максимум прилични резултати в реженето на намачкана салфетка, което за мен е показател, че не е подходящо за заточване на Д2...

М/у др. всичко написано от мен за конкретния нож трябва да бъде четено през призмата на факта, че не съм кой знае колко опитен в точенето и на Д2 особено ;)

както казах - твърде капризна за моя вкус стомана :evil:

bully
Тоест ако правилно разбирам и ти си на мнение, че финните шкурки и ГОИ-то,което съм написал по горе да го наречем условно "замазват" тази стомана :?: А пробва ли DMT fine и после X fine или XX fine без стропинг/на Queen- а работи перфектно / или само на 6 микронна паста :?: Макар че така както си го заточил мисля, че е далеч по добре отколкото да се финишира с ГОИ. Понеже тука има хора с ножове на Дозиер нека да споделят как идват заточени от кутията. На повечето места в нета препоръчителната едрина за финиширане в нета е грид 600, което е точно същото на DMT fine. :)

zoso
bully написа:
... Никъде не съм писал, че чистата кожа без паста е за обиране на косъм, ;) точно обратно съм написал, че съм го ползвал като средство против н.нар "замазване" :!: ;)

Защо го приемаш толкова лично? Твъдрението, което съм цитирал по-горе е на хора от чуждоземски форум. Сложих три въпросителни емотикончета, защото съм убеден, че кожата има известни абразивни качества. Естествено не може да се сравнява с паста.
Иначе D2 като химичен и композитен състав е почти 1:1 с X12МФ и с нашата У13А. Всъщност У13А не е точно наша, а сме я преписали навремето от братята руснаци.
http://zknives.com/knives/steels/steelg ... gm=0&hrn=1
По склонен съм да вярвам, че различните производители на ножове предлагат изделия от една и съща стомана с различни качества, което е в следствие на различен тип ТО (чрез нагрев, електро-химична закалка, закаляване във солни вани и т.н.). Това твърдение го потвърждава и Bradley в примера с бушкемпа и найтрострайкъра на бенчмейд от друга страна.

bully
Не го приемам лично въобще, :D просто съм го пробвал на различни стомани и с то с различни подръчни средства, даже и на прахови и знам на 100% че работи и че е така. А що се касае до сравнението със съветските стомани не ставаше дума за сравнение с Х12 и Х12МФ, а с У8,У10 и У13 ;) За това че има огромна разлика при точенето на 710 или Страйкър на БМ, на Дозиер и ножовете на Queen, което се дължи най малкото на начина на закалка и твърдостта на матрицата от моите съм напълно съгласен и го написах още в първия си пост по темата. :) Ножовете на Queen от всички, които имам от D-2 се точат най бързо и най лесно, но дори и при тях важи написаното за шкурките и финиширането с ГОИ-то,ножът седи леко тъп и не е най добрия метод ИМХО.

П.С.Честно казано не се имам нито за експерт, нито за истински майстор в точенето, каквито "титли" се опитва да ми прикачава от време на време Стефчо, :lol: :lol: но за стомани и абразиви, с които съм пробвал и тако и вако съм убеден на 100% в това което говоря. :) Поздрави. :D

Bradley
към були - ДА финните шкурки от 800 на горе не допринасят с нищо за повишаване остротата на Д2 за този нож конкретно ;) :!:

пробвах да го оставя само на екстра файн, но като пробвах как реже хартия леко задираше на едно две места ;)

heykel_nikolov
Ако трябва и аз да се намеся с моето скромно мнение на лаик и човек не разбиращ кой знае колко от точене на плочки,керамики и стропинги по каиши,при Д-2 от различните производители има и редица разлики от състава на стоманата и най-вече при геометрията на скоса,което прави разликата!
1-По мое скромно мнение Д-2 на Дозиер съм чел,....подчертавам Чел съм,че не е нормална инструментална Д-2 стомана,а е модифицирана с неръждаеми елементи и за това и почти не се патенира и не ръждясва! ;) За това и запазва своята работна острота по дълго време от други подобни стомани!
2-Д-2 в изпълнение на Куин е с такава геометрия на скоса,че позволява много добра заточка!
3-Най-тегавата работа по заточката на тази стомана е може -би в изпълнение на Бенчмейд!До някъде виновно за това е и големия вторичен скос на фолдърите им!Освен това и високата твърдост на закалка,която са приели за тази стомана този производител(62-63HRC) играе роля за това! ;)

alexander80
Брадли, Д2 като предназначение няма за цел да реже сълфетки бря :D :D :D !
Вярвай, че с Булли двамата / най-вече той :D / сме пробвали всякакви методи и варианти за точене на Д2 и това което той казва е най- оптимално.
За да се покаже потенциала д2 требе да е заточено ДОСТА грубо.
Аз даже с диамантеното масатче на изи лапа /200 - 300 грит май беше - не помня / съм постигал доста добри резултати. Изобщо не бръсне и не реже сълфетки, но държи груб работен ряз мн. време.

Баш така е батка, само с едно уточнение - за Бенча трябваше да се спомене конкретният модел от който са придобити впечатленията.
Аз точих Рант-а на колегата ВПТ и го пробвах / че се и порязах с него / и трябва да Ви кажа че доста приятно се точи и държи ряз повече от добре. Не е като страйкъра на Бенча от Д2.
Иначе вярно Дозера се точи най- лесно от сите Д2 дето сме пробвали.

heykel_nikolov
Да имах в предвид фолдърите на Бенчмейд!Визирам Страйкъра,който си е изцяло Тактикъл фолдър от черния клас- по голям ъгъл на заточка и зверска твърдост и 710 Аксис също от Д-2!Хората не правят както им падне,а за всяко предназначение различни характеристики!Говорили сме десетки пъти за стойностната закалка и режещите качества на тази стомана при Бенчмейд!

alexander80
Eто как изглежда моят АГРЪсел заточен лично от Клиф Стамп:

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Изображение

Бях го помолил да го заточи така че да държи максимално на въже.
Променил е оригиналният ъгъл и го е законвексил. Не знам дали личи от снимките, но доста грубо е заточен - по острието ясно личат следите от абразива.
Категорично не реже салфетки, хартията я реже с характерен звук - като раздиране на парче плат.
Изображение

ivako
Да кажа и аз моя опит с точенето на тази стомана,и по специално D2 в изпълнение на Бенчмейд.
Точи се доста тегаво,ако трябва да намаляваш ъгъла и нямаш ДМТ екстра корс си е мъка отвсякъде,дори така е бавно.
Може и да се заточва много финно на бяла керамика Спайдерко + стропинг с ГОИ - резултата е остър нож,пуска стружка от косъм,но някак си не реже агресивно и много бързо се изтъпява - като ниския клас стомани. Държа да отбележа,че за да обереш косъма с ГОИ си е бавно в сравнение с повечето стомани и може би диамантените пасти са по-подходящи.
Аз най-добър резулат постигнах с минаване на ДМТ плочки грит 600 + стропинг на кожа с някаква стара българска или руска доста едра шлайф паста предназначена за шлайфане на клапани на автомобилни двигатели. Резултата е бръснене с отскок на космите,не пуска стружка от косъм,но влиза в епидермиса на палеца с лекота,хартия реже с лекота а през сухи мезета,месо и домати направо лети и се изтъпява мноого по-бавно сравнение с финната заточка ;)

bully
След като AG Russell -а предварително го бях наточил на DMT coarse, после fine и така си стоеше дълго време днеска пробвах десетина минавания на елмазната АСМ 20/14 НОТ и пет шест тръквания само на чиста надрана със шкурка кожа. Ми да ви кажа получи се бръснене с отскок на космите, веднага почна да вади стружка от косъм по цялото острие и не само това ами си влиза в епидермиса на палеца с лекота без никакво дъвчене ;) :o Замазване не можах да усетя определено, :? никакво сравнение не може става със състоянието му след ГОИ-то и то е нормално да е така предвид различния състав на двете пасти, все пак едното е хромов окис, а другата синтетичен диамантен прах, която на полирания скос на Хигонокамито даже се вижда как вади миниатюрен косъм. ;) Въпреки това обаче съм склонен да мисля, че с този довършителен стадий на въжето или по месо ще "буксува" особенно след като след като се позатъпи. ;) Колкото и странно да звучи така предполагам, но естествено ще го пробавам и ще кажа.
П.С. На Копривщица ще го донеса да се убедите сами в казаното, а и някой да го щракне с макрообектив. ;)

Сгъвайко
Интересно как се държи CPM D2, някой от собствениците на Junkyard Dog ако може да сподели опит и наблюдения?

Звяра
Току що реших емпирично да проверя теорията за DMT файн и D2 и реших да пооправя малко енцо трапера щото го бях зарязал след ползване без да бъде оправен. Минах го по 20 пъти на файн и 20 пъти на екстра файн на диашарпа и за пръв път успях да изкарам косъм от D2 макар и миниатюрен, след стропинг с ГОИ обаче всичко отиде по дяволите и повторих процедурата, този път вместо стропинга продължих на екстрафайн и в двете посоки, за да се минимизира косъма след което го прекарах по 10 пъти върху кожа без паста и воала косъм няма, а ножа бръсне с лекота и реже лист А4 по дължина с минимално усилие. :)

alexander80
Който има каиш може да пробва на ленената част 5-10 тръкванета след ДМТ-то. Вършат работа! Без паста обаче-аз поне така съм пробвал.

bully
Коце, то това което ще ти кажа е за другата тема ама ще ти дам жокер, т.нар. добре известен по нашите форуми камък "Ориент" китайски карборунд естествено, ;) който се продава по всички железарии, а днеска го видях и за цена от 1.10 почти съм сигурен че ще точи D-2-то. ;) Е не е толкова качествен като Нортъна определено ама пробвай внимателно по ситнозърнестата светлосива част и ще решиш. Е,после ще иска изфинване естетствено, ама то и след Нортъна трябва. ;) Ама какво му плащаш едно кафе, а пък ако не ти хареса го метни в дерето или си подпирай вратата с него. :lol:

koce1
Честно казано точно изфинването е проблема, щот както каза бръснеща острота лесно се постига, ама дали ще я държи (смисъл заточване, което ще поддържа бръснеща острота)

bully
Е точно светлооранжевата част на точилката, която беше показал от АО е за тази работа дето ме питаш. ;) Макар че след косъма изваден от карборунда може да го минеш на шкурка 600/800, не по финна и после 3,4 тръквания на елмазната и на първо време ще ти върши работа мисля. ;) Виж керамиката 1200/2000 в Други стоки ;)

koce1
Тая ще замести Нортъна?

bully
Не казвам, че ще го замести в истинския смисъл на думата, но ще ти свърши работа за D-2 предполагам без да губиш агресивната острота. Ако спазваш ъгъл естетсвено, с което не се съмнявам, че ще се справиш. ;)

П.С. Реших да допълня малко темата по тесноспециализирания въпрос за точенето на тази стомана. ;)
Може на някой да му прозвучи смешно или прекалена вече изгъзица обаче се оказва, че специално за точенето на стомани като D-2 /ATS-34 световно известният майстор Kevin Wilkins препоръчва т.нар. MISSARKA камъни. Наименованието е абревиатура на имената на щатите Mississippi и Arkansas, това е синтетичен, изкуствено създаден точиларски камък от синтерован, демек спечен ;) бял и розов електрокорунд, който впоследствие е пресован на блокчета без никоя от познатите видове свръзки на абразивните частици ;) това следва да се избягва при камъните за финна заточка и полировка защото е възможно да причини заплескване на повърхността при точене на легирани стомани. ;) При този процес острите връхчета на корундовите частици се заоблят и като следствие плътността на камъка се увеличава, а оттам като последица се постига възможност за по финна заточка или поне по финна отколкото при други синтетични камъни със същата едрина на абразивните частици по данни на производителя. :roll: Камъните работят или с масло или с вода, но ако се започне ползването му веднъж с масло трябва да се продължите само с него, по късно да се мине само на вода е вече невъзможно :!:
Тези камъни основно са предназаначени за точене на съвременните високолегирани неръждаеми стомани, при което традиционните /не модерните им синтетични инжерено проектирани / меки японски водни камъни не са оптималния вариант и понякога даже са неприложими. ;) За пример форумното Менли от RWL -34 и иначе добрия за огледално полиране и обиране на косъма на доста други стомани традиционен KING 8000, който зискутирахме в темата за RWL -34 ;) Цените в зависимиост от различните модели, дължини и комбинирани абразиви варират от 15 до 45 евра, та си мисля, че не са непослино високи. ;)
Grit 500
Изображение
С комбинация от grit 150 /карборунд с нормална свръзка, тъмносивата част /за по груба заточка и по сериозна поправка на нащърбени и повредени остриета
Изображение
Grit 800
Изображение

Vinev
Днес си играх 4+ часа да заточа Kershaw Leek композит CPM-D2...каталясах, минавам през шкурки 800 до 2000, 2 движения на кайша и е замазан та си е мамата...
Сега видях съветите ви, че трябва да се точи грубо, а аз всъщност не си падам то този тип заточка, ако го мина на шкурка 400, после 2000 (само по 3-4 движения) за да не е баш на трион острието, и по 1-2 движения на кайша мисля че трябва да реже прилично...утре ще пробвам, за днес останах без ръце :cry:

ivako
CPM-D2 би трябвало да може да се заточва по-финно без да се замазва :roll: за обикновенна Д-2 при мен най-добре действа грит 800 + 3-4 минавания на груба кожа намазана с едра диамантена паста да обера косъма. Резултата е - впива се в епидермиса на кожата да се е*е мамата :twisted: бръсне с отскок ;) За поддръжка - само минавам пак на кожата с пастата 2-4 пъти зависи колко е затъпен и пак бръсне ;)

Vinev
Понаточих го, 400+600 шкурка, без кайш, защото преди кайша е груб триона, агресивен ряз има, тръкна по веднъж от страна-пак е на трион, тръкна 2 пъти от страна и почва да се замазва :x :x :x тая мойта паста точи хубаво само с30в на Бък, всичко друго замазва от раз!
Явно истината за Д2 е в диамантената паста...ама няма от къде да си купя, ivako- ти от къде взе твойта?

ivako
Мойта е мноого стара - не съм я купувал аз,а баща ми или дори дядо ми я е взел от някъде :lol: и незнам каква е,защото беше в сложена в буркан,а не в оригиналната си опаковка :roll: но точи много добре всякакви стомани! За финно заточване обаче не става - груба е като пясък почти :lol: колегата Kendo по едно време продаваше диамантена паста.. сега незнам дали има още.

seiko
От доста време се коментира, че Д2 е трудна за заточване, лесно се замазвала, била едрозърнеста и не можела да се заточи фино, не ставало с това или онова. Аз разполагам само с водни шкурки, едно малко, диамантено точило на Изи-лар с грит 1200 и каиш с паста ГОИ и всичко това ми е напълно достатъчно да заточа Бенчмейд Рант с острие от Д2 след като е дялал пирон, до степен да дялка косъм с лекота. При това за тази операция ми е необходимо време, не повече от 5-10 минути с размотаването.
А, ето и резултатът:

Image

Image

Image

Още когато го взех, пак с тия същите пособия повдигнах вторичния му скос, намалявайки ъгъла и го конвексирах без никакъв проблем, като това не ми се стори в никакъв случай трудно.
Вярно е, че това е първият ми и единствен нож от Д2, та не мога да направя съпоставка с други производители, но по думите на много колеги Бенчмейд я работят и пекат добре тая стомана. Другото, което ми идва на ум е, че моят Рант въобще не е от Д2, след като впечатленията ми не съответстват с тези на повечето колеги. :( Това е в кръга на шегата, разбира се. :D Просто споделям мнението си.

bully
Бачо Антоне, нали знаеш че този дето е зад точилката е основният фактор. ;) Иначе все или пастата, или камъка или стоманата е крива :lol: Майтапа настрана ама и диамантът си има значение за този резултат, не са шкурките и ГОИ-то само ИМХО. ;) Като изкараш косъм на диамант друга седи остротата по моето скромно мнение ;)

seiko
Мите, нямам претенции да съм толкова вещ в тоя занаят, камо ли пък да се имам за майстор. За мен е по-важно да имаш мерак и като не знаеш, да питаш - другото се постига с много търкане.

bully
Не се получава само със шкурките баш същата острота на D-2 специално ако питаш мен. ;)
Ако трябва да съм честен при по леко затъпяване само минаването на бялата керамика на паяците е достатъчно да ти вади стружка от косъм, ама пинизът е след пастата особенно ГОИ да може това да го прави, там е заровено кучето и ти го знаеш прекрасно :lol: Аз лично обаче не харесвам финиширането с ГОИ специално на тази стомана, на X fine/XXfine довършена или на елмазна 20/14 по сербез седи :lol:

Звяра
Д2 имам една бройка и в началото бая и се чудих - не ставаше и не ставаше. Сага я правя бръснач с ДМТ файн - ескстра файн - стропинг, а за подръжка само на 3000 - 8000 водни камъни няколко пъти и пак е оса. Точил съм го на прилично ниво и върху арканзасците на лански, така че определено не съм впачатлен от трудността и на заточване. ;) виж да точиш С30В на Lone Wolf e жива мъка. Препекли ли са я кво ли ама в сравнение с Д2 е ужас.

bully
Развитието на точилките и на стоманите вървят ръка за ръка в световен план, така че като излезе нова стомана ще изрипне и точилка за нея, бъди рахат :lol: Едните винаги дават хляб на другите. ;) С30В-то на Lone Wolf Cheynne , този със сменените чирени / не много затъпена /с актуалната напоследък керамика 800 грит :lol: се точи бези никакъв проблем. ;) Също и с карборунд.

seiko
Поради липса на друга алтернатива :( се налага да се оправям с каквото имам, Митак и горе-долу успявам. Нямам представа какъв е ефектът от разните елмазни пасти и тем подобни, но съм убеден, че с тях става по-бързо, а вероятно и резултатът е по-добър. Бе, аз да съм сигурен, че го мога по трудния начин, пък на лесното бързо се свиква. :D

bully
Бе що не си казал досега да ида да купя от битака един архивен колан, да ти отрежа парче и да ти наплескам паста да си имаш. :o Ама си и ти..... :mrgreen: Виж за последното си много прав, прави ми впечатление, че сега по младите колеги започват веднага на сравнително модерни точилки /което е добре :D / и като нещо не се получава винят първо тях :lol: Аз обаче съм започнал да търкам от дете с един най обикновен изкорубен пясъчник и брус за коса, къде ти финно и стропинги тогава и кой ще ми ги даде баш на мен , като се сетя чак смях ме напушва, ама на трудното като се научиш, другото вече не те впечетлява :lol: И затова мисля да имам право да си поглезя душата сега вече с по хай тех глезотийки.

borisgp
Аз точа ножове от 2 месеца от една седмица вече точа и Д2 от Енцо :mrgreen:
Може и да нямам право да влизам в дискусията ама на мен ми е наложително че гледам да се уча бързо!

Значи Брадли ме посъветва да не го точа на по - висок грид от 800 шкурка и така правя вече обирам косъма на 2000 шкурка и след това бръсне много добре ама минали го на ГОи зелената паста се замазва мигновенно. Иначе като цяло тая острота да прави есове да лети през хартията и да бръсне с отскок се постига максимум за 15 минути и то от мене дето.... и я държи доста време включително и след безскруполно рязане на кокали на пиле после пак си бръсне.
Обаче не мога да го полирам щото веднага се замазва ...

borisgp
Реших да позатъпя Тундра Д2 конвекс с дялане я затъпих до положение да бръсне трудно тоест едва едва да пада по някой косъм.
Познах да я точа на шкурка 800 около 5 минути след което на 2000 още 5 минути, след което 4 движения на зелената ГОи и 4 на кожата резултата е да бръсне доволно да прави есове н ахартия ама не е да лети по хартията леко, нещо имам чувството че може и по добре.
Не мога да разбера какво точно ми обягва, като продължа повече на 2000 почва да става по зле ... косъма вижда ли се с просто око и за 5 мин възможно ли е да съм го изкарал със шкурка 800 ?

bully
Щом казваш, че ножът не е бил особенно тъп, т.е. състояние да бръсне трудно напълно възможно е с нова и неизползвана много 800 шкурка да извадиш малък косъм. Може да се види с просто око обаче под определен ъгъл на светлина, както и да се усети с пръста. Точно така прекаляването с повторенията на 2000 тази стомана я замазва, моите наблюдения са същите. ;)

borisgp
Значи трябва се усети момента кога да се спре с 2000 и вероятно ако мога да видя хубаво да съм искарал косъм преди това на 800 навсякъде резултатът ще е по добър.
Преди малко стигнах дo най-добрия си резултат до момента при точенето на Д2 конвекс.
Поставих си за цел да изкарам осезаемо косъм и от двете страни.
Първо търках от едната страна да се покаже след това от другата на шкурка 800.
От едната страна го изкарах за 15 мин от другата за около 1 час :oops:
След това започнах да го обирам на шкурка 2000 и в момента в който спрях да го усещам с пръста спрях.
Това е резултатът:
Изображение

И да попитам обирането на косъма го правих с две движения на ляво, две надясно така ли трябва или
първо на ляво и после надясно като при изкарването на косъма?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]